Щодо загроз кібербезпеки та забезпечення захисту об'єктів критичної інфраструктури

Вихідні реквізити
№108 від 30.06.2016
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
РНБОУ, Рада національної безпеки і оборони України

 

 

Секретарю Ради національної безпеки і оборони України - керівнику Національного координаційного центру кібербезпеки

Турчинову О.В.

 

 

 

 

Вих. №108

від «30» червня 2016 р.

 

 

Щодо загроз кібербезпеки та забезпечення захисту об'єктів критичної інфраструктури

 

Шановний Олександре Валентиновичу!

 

Інтернет Асоціація України (далі - ІнАУ), яка об'єднує понад 180 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, засвідчує Вам свою повагу та звертається з наступним.

Незважаючи на прийняття низки Указів Президента України, постанов ВРУ та рішень КМУ стосовно проведення невідкладних заходів щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності, зокрема кіберзахисту та протидії кіберзагрозам, захисту державних інформаційних ресурсів тощо, в державі до цього часу не вирішені надважливі питання оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, забезпечення охорони особливо важливих об’єктів ТМЗК від зовнішніх та внутрішніх загроз, введення в дію ТМСП.

За таких умов, не випадково, порушення функціонування критичної інформаційної інфраструктури, зокрема телекомунікаційних (інформаційних) мереж (крадіжки кабелів у лініях зв’язку, елементів телекомунікаційного обладнання, джерел автономного електроживлення) стало одним з пріоритетних завдань терористичних, сепаратистських та радикально налаштованих угруповань, загальною метою яких є дестабілізація мирного життя в країні або її окремому регіоні. При цьому кінцева мета подібних правопорушників може приховуватися за меркантильними, хуліганськими, терористичними мотивами або, навіть, недбалістю.

Крім того, сьогодні на місцевому рівні органами місцевого самоврядування приймаються непродумані рішення, які також можуть нести загрози національної безпеки.

Так, 11 січня 2016 року на пленарному засіданні Київради було прийнято рішення щодо проведення в м. Києві інвентаризації обʼєктів телекомунікації (електрозвʼязку), результатом якого повинно стати збір інформації та документів по мережах та засобах телекомунікацій усіх форм власності, в т.ч. спеціального призначення, що розміщені (розгорнуті) у м. Києві, зі створенням умов та можливостей подальшого їх відчуження за своїм розумінням.

Не будучи зупиненою Мінюстом, АМКУ, Державною регуляторною службою, НКРЗІ, Держспецзв’язку, правоохоронними органами, органами прокуратури та судами, Київрада, користуючись повною безкарністю у своїх діях по демонтажу телекомунікаційних мереж руками Комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» (далі - КЖСЕ), вдалася до більш безпрецедентного рішення, що несе небезпеку державі та може грати на руку агресору.

Дане рішення суперечить Конституції України і є черговим свідченням перевищення органом місцевого самоврядування законодавчо наданих повноважень з метою посягання на приватну власність операторів, провайдерів телекомунікацій та створює загрозу нацбезпеки у інформаційно-комунікаційній площині, зокрема кібербезпеки, як вже було в 2014 році при диверсії в колекторі Київського телецентру.

Звертаємо увагу, що повноваження держави щодо управління та регулювання діяльності у сфері телекомунікацій, а також права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами, визначає Закон України «Про телекомунікації». Цим законом не передбачено регулювання сфери телекомунікацій органами місцевого самоврядування.

Незважаючи на відсутність технічних фахівців та спеціальних підрозділів у штаті Київради та КМДА і найголовніше будь-яких повноважень щодо нагляду та/або регулювання телекомунікацій в Україні, ігноруючи те, що в м. Києві зосереджені основні вузли і системи телекомунікацій, які забезпечують телекомунікаційними послугами діяльність органів влади, від функцій яких залежить життєдіяльність всієї країни, нехтуючи нормами ч. 4 ст.27 ЗУ «Про телекомунікації», відповідно до якої виключно оператори телекомунікацій (незалежно від форми власності) несуть відповідальність за забезпечення сталості телекомунікаційних мереж, які вони експлуатують, Київрада, в умовах війни, постійної загрози збройного нападу, інформаційної агресії, диверсій, прагне порушити інформаційну безпеку держави, грубо і протизаконно втручається в телекомунікації, несе загрозу забезпеченню кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури та захисту технологічних процесів сфери телекомунікацій - невід’ємної складової національної безпеки України.

Можна лише здогадуватися в яких цілях можуть чиновники Київради, КМДА та КЖСЕ використати узагальнену інформацію щодо інвентаризації, яка потребує захисту від кібершпигунства, кібертероризму та кіберзлочинності.

 

Враховуючи вищезазначене та завдання Національного координаційного центру кібербезпеки, затверджені Указом Президента України від 07.06.2016 №242/2016, просимо втрутитися в ситуацію та прийняти невідкладних заходів щодо скасування рішення Київради щодо інвентаризації.

 

 

 

З повагою,

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України

О.Федієнко